Ranking pralek: najlepsze pralki i porównanie

Zobacz ranking pralek ładowanych od przodu, którym jest nasze porównanie i przeczytaj, jak wybrać pralkę. 

Zwycięzca
LG Vivace V600 F4WN608S2
Cena do jakości
Bosch WAU28T0EPL Serie 6
Samsung AddWash AI Control WW80T654DLH
Miele WSA023 WCS Active
Electrolux EW8F229SP
GORENJE WS168LNST
Electrolux AutoDose EW6F348SPA
ModelLG Vivace V600 F4WN608S2Bosch WAU28T0EPL Serie 6Samsung AddWash AI Control WW8Miele WSA023 WCS ActiveElectrolux EW8F229SPGORENJE WS168LNSTElectrolux AutoDose EW6F348SPA
Klasa energetycznaD (poprzednio A+++)C (wcześniej A+++)B (poprzednio A+++)D (poprzednio A+++)D (poprzednio A+++)D (poprzednio A+++)D (poprzednio A+++)
Średni koszt roczny117 kWh = 71,37 zł66 kWh = 40,92 zł55 kWh = 34,10 zł175 kWh = 106,75 zł131 kWh = 79,91 zł190kWh = 115,90 zł137 kWh = 83,57 zł
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min1400 obr/min1400 obr/min1400 obr/min1200 obr/min1600 obr/min1400 obr/min
Pojemność8 kg9 kg8 kg7 kg9 kg10 kg8 kg
Wymiary (GxSxW)56 x 60 x 85 cm59 x 59,8 x 84,8 cm55 x 60 x 85 cm63,6 x 59,5 x 85 cm63 x 60 x 85 cm61 x 60 x 85 cm63 x 60 x 85 cm
Silnik inwerterowyYesYesYesNoYesYesYes
Poziom hałasu (Pranie/Wirowanie)52 dB / 74 dB48 dB / 72 dB53 dB / 72 dB50 dB / 74 dB53 dB / 75 dB52 dB / 77 dB51 dB / 75 dB
Zużycie wody na cykl40,5 l44 l48 l50 l47 l51 l45 l
Roczne zużycie wody8900 l11220 litrów8100 l10340 l10390 l11314 l10000 l
Klasa praniaAAAAAAA
Klasa wirowaniaABBBBAB
Zabezpieczenie przed zalaniemwewnętrznewewnętrzneAqua Stopwewnętrzne i Aqua StopwewnętrzneAqua Stopbrak danych
Opcja dołożenia praniaYesYesYesYesYesYesNo
Kierunek otwieraniana lewona lewona lewona prawona lewona lewona lewo
Program bawełnaYesYesYesYesYesYesYes
Program delikatneYesYesYesYesYesYesYes
Pranie szybkie14 min i 59 min15 min i 30 min20 min14 min20 min20 min
Program wełnaYesYesYesYesYesYesYes
Program syntetykiYesYesYesNoYesNoYes
Program antyalergicznyYesYesNoNoYesYesYes
Automatyka wagowaYesYesYesYesYesYesYes
Możliwość skrócenia czasu praniaYesYesYesYesYesYes
Zabezpieczenie przed dziećmiYesYesYesYesYesYesYes
Opóźniony startYesYesYesYesYesYesYes
Regulacja temperaturyYesYesYesYesYesYesYes
Regulacja obrotówYesYesYesYesYesYesYes
Dodatkowa gwarancja10 lat na silnik10 lat na silnik10 lat na silnikbrakbrak danychbrak danych10 lat na silnik
Zaletyzdalne sterowanie smartphonem ,funkcja czyszczenia bębna, program dziecięcy (parowy), możliwość wgrywania dodatkowych programów praniaopcja skrócenia czau prania, duża pojemnośćdiagnostyka za pomocą smartphona, funkcja czyszczenia bębna,możliwość zabudowy pod blatem program do ciemnych ubrań, program koszule, perforacja bębna dbająca o ubraniaprogram sport, program dla kołder puchowychfunkcja odświeżania parąfunkcja czyszczenia bębna program dziecięcy, zdalne sterowanie smartphonem, bardzo dobra do prania wełny
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Spis treści

Ranking pralek: jak wybrać najlepszą pralkę?

Pierwsza pralka powstała w drugiej połowie XIX wieku. Pomimo upływu czasu i postępu technologii pytanie, które zadają sobie osoby chcące zakupić to urządzenie, pozostało niezmienne: Jak dobrze wybrać pralkę? I to pytanie cały czas nam przyświeca, gdy przygotowujemy ranking pralek.
Pierwszą istotną kwestią wartą omówienia jest ich podział. Następnie, gdy już wiemy, jaki rodzaj pralki potrzebujemy, należy przyjrzeć się jej funkcjom i parametrom.

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "ranking pralek", "najlepsze pralki", "pralka ranking", "najlepsza pralka"

Ranking pralek: jakie mamy rodzaje pralek? Wymiary i podział

Podział pralek jest ściśle powiązany z ich wymiarami i to od miejsca, którym dysponujemy zależeć będzie rodzaj kupowanej przez nas pralki.

  • pralki ładowane od przodu o standardowych wymiarach – to najpopularniejszy rodzaj pralek o głębokości powyżej 50 cm i pojemności od 7 kg wzwyż. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to 80-90 cm.
  • pralki ładowane od przodu typu slim – o głębokości od 40 do 50 cm i pojemności od 6 do maksymalnie 8 kg. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to 80-90 cm.
  • pralki ładowane od przodu typu SUPER slim – najmniejsze spośród urządzeń ładowanych od przodu, o głębokości do 40 cm i wsadzie do 6 kg. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to również 80-90 cm.
  • pralki do zabudowy – są to urządzenia, które można „ukryć” we wnętrzu mebli. Ich wymiary to przeważnie około 54 cm głębokości, 59,5 cm szerokości i 82 cm wysokości. Oczywiście wymiary poszczególnych modeli mogą się nieznacznie różnić. Pod względem funkcji pralki do zabudowy nie odbiegają od swoich standardowych wolnostojących odpowiedników lecz za pralkę do zabudowy o podobnych parametrach trzeba zapłacić więcej.
  • pralki ładowane od góry – gdy brakuje Ci miejsca w łazience, to warto wziąć pod uwagę właśnie ten rodzaj pralki, którego szerokość to prawie zawsze 40 cm, głębokość 60 cm i wysokość do 90 cm. Ze względu na kompaktowe wymiary pojemność tych urządzeń nie przekracza 8 kg, a standardem jest 6 i 7 kg.
  • pralki wirnikowe – typ, w którym w ruch nie jest wprowadzany bęben, lecz pranie i woda za pomocą wirnika. Urządzenia te to idealne rozwiązanie w przypadku braku kanalizacji i stałego podłączenia do wody. Dlatego też pralki wirnikowe świetnie nadają się na działkę, statek, czy też na jacht. Niewątpliwą zaletą jest ich niska cena i niezawodność.

Ładowność pralki

Nie zawsze łatwo jest ocenić jaka wielkość wsadu będzie odpowiednia. Pomocna może być tutaj poniższa tabela.

Preferencje każdego z nas są inne i wielkość wsadu nie musi być ściśle powiązana z ilością domowników. Jeżeli pierzesz dużo, jak i większe rzeczy np. koce oraz robisz to często, wybierz pralkę o większej pojemności. Nasz ranking pralek ładowanych od przodu zawiera pralki o pojemności od 8-10 kog. 

Pojemność pralkiLiczba domowników
do 5 kgsingle i pary
6-7 kgrodziny 3-osobowe
7-8 kgrodziny 4-osobowe
powyżej 9kgrodziny 5-osobowe i większe

Rodzaj silnika

Najtrwalszymi silnikami stosowanymi obecnie w pralkach są silniki bezszczotkowe tzw. inwerterowe. Niektórzy producenci dają na nie nawet 10 lat gwarancji. Ich niebywałą zaletą jest nie tylko ich trwałość ale także cicha praca. Stosowanie silników inwerterowych pozwoliło uzyskać wyższą prędkość obrotów bębna, a co za tym idzie wyższą klasę wirowania.

Funkcje pralek

Automatyka wagowa

System, w którym ubranie jest ważone po to, aby dostosować do jego ilości czas prania i ilość wody. Dzięki automatyce wagowej oszczędzisz nie tylko na wodzie i prądzie, ale także na zużyciu samego urządzenia.

Opóźniony start

Rozróżniamy dwa rodzaje funkcji opóźnionego startu tzw. pranie „gotowe za”, a także „wystartuj za”. W pierwszym przypadku pralka wystartuje odpowiednio wcześniej, aby zakończyć pranie w czasie, który ustawimy. W drugim przypadku musimy bardziej pogłówkować, gdyż pralka włączy się za tyle godzin, ile ustawimy na wyświetlaczu. Czas zakończenia będzie zależny od długości danego programu.

Regulacja temperatury

Daje możliwość zmiany temperatury standardowo przypisanej do danego programu np. wybierasz program „delikatne” i możesz zmienić temperaturę ze standardowych 40 na 30 stopni C.

Regulacja obrotów

Funkcja analogiczna do regulacji temperatury z tym, że regulowana jest ilość obrotów.

Skrócenie czasu prania

Dzięki tej funkcji możesz skrócić (kosztem zwiększonego zapotrzebowania na prąd i wodę) czas w którym pralka wypierze Twoje ubranie. Niektóre urządzenia potrafią skrócić programy 2,5 – 3 godzinne do nawet 1 godziny.

Opcja dołożenia prania

Idealne rozwiązanie dla zapominalskich . Producenci oferują tutaj 2 opcje – możliwość dołożenia prania poprzez specjalne mniejsze drzwiczki bądź poprzez standardowe drzwi pralki. Pierwsze rozwiązanie (tzw. add wasch) jest powszechnie spotykane w pralkach od Samsunga.

Blokada panelu sterowania – inaczej blokada rodzicielska, czyli dzięki wciśnięciu kombinacji przycisków blokuje się panel sterowania uniemożliwiający dzieciom zmianę ustawień pralki. 

Zabezpieczenie przed zalaniem

1. Aqua Stop – odcinanie dopływu wody na wężu podłączeniowym pralki.
2. Wewnętrzne – wewnątrz urządzenia za pomocą wbudowanego pływaka.
Oczywiście możemy posiadać model z zabezpieczeniem wewnętrznym dodatkowo wyposażonym w wąż typu Aqua Stop. 

Pozycjonowanie bębna do otwarcia (pralki ładowane od góry) – dotyczy pralek ładowanych od góry, które wyposażone w powyższy system automatycznie pozycjonują bęben drzwiczkami ku górze, co ułatwia wyjęcie prania bez ręcznego „przekręcania” bębna.

 

Jakie programy są mi potrzebne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się jakiego rodzaju ubrania piorę i z jakiego materiału są one wykonane. W przeważającej większości przypadków wręcz obowiązkowe będą następujące programy:

  • bawełna
  • delikatne
  • syntetyki
  • wełna
  • program szybki

 

Oczywiście nie są to jedyne programy, które mogą okazać się niezbędne w użytkowaniu pralki, bo np. dla alergików warty uwagi będzie program „antyalergiczny”, dla osób piorących dużo koców – program „koce” itd. Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich, dlatego przy wyborze danego urządzenia warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, nie tylko te teraźniejsze, ale również przyszłe, gdyż zakup pralki to zazwyczaj zakup na wiele lat.

Kierunek otwierania drzwiczek

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "ranking pralek", "pralki ranking", "najlepsze pralki"

O ile w pralkach ładowanych od góry, kierunek otwierania drzwiczek jest oczywisty, o tyle w pralkach ładowanych od frontu występują dwie możliwości: na lewo (najpopularniejsze) oraz na prawo (niestety rzadko spotykane).

Głośność

Rozróżniamy dwie podstawowe fazy: głośność podczas wirowania i głośność podczas prania. Hałas podczas wirowania w dobrej klasie pralki nie powinien przekraczać 80 dB, natomiast w czasie prania 60 dB. Aby przybliżyć temat, co oznacza „głośno”, a co „cicho” to wspomnimy, że szept jest hałasem w wysokości 30 dB, zwykła rozmowa to już 50 dB, a odgłos kosiarki do koszenia trawy to około 80 dB. Niektóre modele pralek oferują funkcję prania nocnego, w której sprzęt emituje mniejsze wartości dźwięku niż przy standardowym praniu.

Koszty użytkowania

Zużycie wody i prądu w pralkach w tym samym segmencie jest do siebie zbliżone. Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla wybranych produktów, do których zaliczają się pralki.
Klasa energetyczna mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala jest następująca: od A (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania. W nowej nomenklaturze zrezygnowano z plusów stojących przy klasie A. Dla przykładu dawna klasa A+++ pralki odpowiada obecnej klasie C. W specyfikacji technicznej możemy łatwo sprawdzić jaką klasę posiada dana pralka i ile kW prądu zużywa. Nowością, którą możesz znaleźć na nowej etykiecie energetycznej jest dodatkowa skala (od A do D) głośności urządzenia. Pralka, która emituje 78 dB hałasu posiada klasę głośności C.  Informacja o zużyciu wody na cykl jak i w skali roku (220 cykli) oraz roczne zużycie prądu znajduje się każdorazowo w karcie produktu.

Filtr wody i środki zmiękczające wodę

Tego nie powiedzą Ci w sklepie. Ciekawe dlaczego? W końcu psująca się pralka jest okazją do zarobku dla producentów i sprzedawców sprzętu AGD. Niestety czasy, kiedy kupowało się pralkę na 20 lat bezpowrotnie minęły i często musimy sami zadbać o to, aby zakupiony sprzęt służył nam jak najdłużej.
Piorąc w wyższych temperaturach narażasz pralkę na odkładanie się w jej wnętrzu kamienia, który osadza się na wrażliwych częściach urządzenia np. na grzałce. Aby uniknąć tego problemu polecamy stosowanie filtrów, montowanych bezpośrednio na przyłączeniu wody do pralki, lub dobrej klasy środków „zmiękczających” wodę. W zależności od producenta i zastosowanego wsadu – filtr wymieniamy co 6 lub co 12 miesięcy, a jego koszt to wydatek rzędu 20-50 zł.

Pralki na Ceneo
Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.